Proč se stále bojíme investovat?

Zisk z dobře investovaných peněz, to je něco, co přináší člověku skvělý pocit. Ten se však nedá srovnat s velikostí pocitu zklamání, pokud investice nevyjde. Pojďme se podívat, proč se již dopředu bojíme ztráty, místo toho, abychom se těšili na kýžené zhodnocení.

Odpovéď můžeme najít v anglickém spojení ,, loss aversion“ , což by se dalo přeložit jako strach ze ztráty. A není to jen prázdná fráze, za popsání tohoto jevu byla dokonce v roce 2006 udělena Nobelova cena.
Strach ze ztráty není rovněž něco, co by vzniklo až s příchodem finanční krize. Tuto vlastnost máme v sobě hluboce zakořeněnou již odpradávna, a to z velice dobrých důvodů. Protože kdo přišel o oheň v jeskyni, musel zaplatit cenu nejvyšší.

Však také stále platí, že kdo chce příliš, může přijít o všechno, a kdo chce málo, nemusí dostat vůbec nic. Převedeno do řeči peněz, velký risk nese velký zisk, ale i možnou velkou ztrátu, a minimální riziko nese možnost malé ztráty, ale rovněž i menšího zisku. Jenže nic není černobílé a vždy tu byla a je zlatá střední cesta, které je dobré se držet.

Dejme tomu, že máte část peněz na spořicím účtu, kde se Vám při minimálním úroku minimálně zhodnocují. A proč také ne, proč byste měli najednou skočit do víru investic a začít ve velkém skupovat akcie. Ale přeci jen – peníze na účtu jsou ten druhý extrém, který Vám mnoho nepřinese. Nejlepší cestou pro vás bude obrátit se na někoho, kdo se již řadu let úspéšné věnuje investování.

Rozhodnout se investovat do podílových fondů Vám přinese možnost rozložit Vaši investici do více tříd aktiv a tak optimalizovat investiční portfolio. Zde Vám nehrozí žádná fatální ztráta, ale naopak radost ze zisku.
Pokud se rozhodnete vydat cestou rozumného zhodnocení, a tím i zdravých osobních financí, rád Vám řeknu více. Budu se na Vás těšit . Hodně štěstí a jedna rada na závěr: Nebojte se investovat.